Neden 2. el eşya alınmalı?

Neden 2. el eşya alınmalı

Neden 2. el eşya alınmalı?

1. Para tasarrufu

En ehemmiyetli kriterlerden biri: İkinci el eşya, yeni olandan daha ekonomiktir. Genel olarak söylemek gerekirse, ikinci el eşya yeni olana göre %50 daha ucuzdur. Sözgelişi standart yeni bir oturma odası takımını 3000 TL’nin altında alamazsınız, ama mağazamızı ziyaret ederek benzer ürünleri çok kolayca 1000 TL civarında satın alabilirsiniz. İstediğiniz ürünleri, yenisinin nerdeyse 1/3 ücretine, mağazalarımızdan tedarik edebilirsiniz.

2. Etrafı savunur

İlk bakışta ikinci el eşya kullanımının etrafa nasıl bir yarar sağlayacağı kafa karıştırıcıdır. Aslında ikinci el eşya kullanımı sayesinde endirekt olarak etrafı savunuruz.

Yeni eşya üretmek için hammadde, su, enerji vb. tüketimler gerçekleştirilir. Sözgelişi bir kumaş imalatında dahi en az 7 evreli bir süreç yaşanır. Bu süreç içinde yalnızca vakiti tüketilmez bu arada bir hayli malzeme de tüketilir. Bu süreç içinde egzoz emisyonu gerçekleşir, ayrı olarak etrafa zarar veren olabilecek kimyeviler kullanılır. Bu eşyaların daha sonra etrafa atılması da dünyanın daha çok çöp barındırmasına neden olur. Bu vaziyette da çöpten kurtulmak için gereksiz bir vakit ve güç harcanır. Oysa ikinci el eşya kullanmak sürdürülebilirlik açısından çok iyi bir alternatiftir.

3. Geri dönüşümü destekler

İkinci el eşyalarınızı geri dönüşüm sürecine sokabilirsiniz. Bu, yalnızca kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaz bu arada mahalli ekonomiye katkınız olur ve yeşil hayat hareketini desteklemiş olursunuz. Eşyalarınızı satmak yerine uygun yerlere bağışta da bulunabilirsiniz. Artık sizin için cazibesini yitirmiş birçok eşyanın başkalarının hayatını aydınlatacağından emin olabilirsiniz.

4. Tecrübe etmiş ve test2 edilmiştir

Satın alacağınız ürünün özelliklerini tam olarak biliyorsanız ve bu özellikleri gözlemleyebiliyorsanız, ikinci el eşya satın almak, sıfır eşya almanın taşıdığı kimi rizikolardan sizi kurtarabilir. Zira bu ürünler uzun müddetli teste tabi tutulmuşlardır aslında ve aradığınız özellikleri hala taşıyorsa demek ki testi geçmiştir. Mesela, çanta almak istediğinizde, yıllarca kullanılmış ve birçok serüven atlatmış ve sağlam kalmış bir çanta, size hala uzun yıllar hizmet edebilecek demektir ve yenisinde olabilecek, imalattan veya taşınma şartlarından dolayı oluşmuş, bazı kusurları içermeyecektir.

5. İçten servis

İkinci el eşya satıcılarının tamamı olmasa da birçok spot eşya satışı yapan mağazada çok daha içten ve arkadaşça bir atmosfer vardır. Müşteri satıcı ilişkisi çok daha samimidir. Çok fazla müşteri akını olmadığı için de ihtiyaç duyduğunuz yardımı çok daha rahat alabilirsiniz.

6. Yeni ve değişik ürün bulma olanağı sağlar

İkinci el eşya satıcılarında hemen hemen her gün yeni ürün girişi yapılır. Bu sayede bugün bulamadığınız ürünü birkaç gün sonra bulabilirsiniz. Ayrıca bu tür mağazalara farklı birçok eşya gelir. Böylelikle özellik veya tarz mananında çok daha fazla seçeneğiniz olacak demektir.

Alışveriş, tüketici hedefli ekonomimizin ehemmiyetli bir parçasıdır. İkinci el mağazaları ve sundukları fırsatları iyi değerlendirmek gerekir. İkinci el eşya ticareti ekonomiyi desteklemenin, etrafı savunmanın ve benzersiz kıyafet ve eşya elde faktörün en iyi yollarından biridir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


adana halı yıkama